PDFYazdırE-posta

 

YDS kursprogrami

Ankara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi YDS Hazırlık Programı
 

YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı)

ÖSYM tarafından yabancı dil bilgisi seviyesi belirlemek için uygulanan YDS ilk kez 7 Nisan 2013 tarihinde yapılmıştır. 6 Nisan 2014 tarihinde üçüncü YDS gerçekleştirilecektir. İngilizce YDS yılda iki kez düzenlenir. YDS, daha önce yapılmakta olan çeşitli yabancı dil sınavlarının (KPDS, ÜDS ve KPSS/TUS İngilizcesi vb) yerini almış ve bunlar YDS adı altında toplanmıştır. YDS, ÖSYM’nin hazırlıklarını yürüttüğü TOEFL benzeri on-line yabancı dil sınavlarına geçişi sağlayacaktır.


İlk YDS eski KPDS ve ÜDS sınavlarından soru türleri ve soru sayısı açısından farklı olmamıştır. ÖSYM’nin açıkladığı gibi KPDS ve ÜDS’nin ortak özelliklerini taşıyan bir sınavdır. YDS tek formatta yapılmıştır; fen, sosyal ya da sağlık alanlarında farklı sınavlar yapılmamıştır. YDS’deki soruların türleri ve dağılımı şöyledir: 1.) Kelime Bilgisi (6 soru), 2.) Dil Bilgisi (10 soru), 3.) Cloze Test (2x5 soru), 4.) Cümle Tamamlama (10 soru), 5.) Çeviri (6 soru), 7.) Okuma Parçası (5x4 soru), 8.) Diyalog Tamamlama (5 soru), 9.) Anlamca En Yakın Cümleyi Bulma (4 soru), 10.) Parçanın Anlam Bütünlüğünü Sağlayan Cümleyi Bulma (4 soru) ve 11.) Parçanın Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma (5 soru).

İlk YDS’nin sözünü ettiğimiz eski sınavlardan farklı olmamasına rağmen, pek çok sorusu nitelikleri açısından tartışılmıştır ve alınan sonuçlar umulandan çok düşüktür. Bunun nedeni YDS’nin ilk kez denenmesi olabilir. İkinci YDS’nin çok daha dikkatli ve dengeli hazırlanacağı beklenmektedir. Benzerliklerden dolayı YDS’ye hazırlanırken de KPDS ve ÜDS’ye hazırlanırken izlenen yol izlenebilir.

 

YDS’de başarılı olmak için gereken dil becerileri

YDS’de kelime bilgisi, dilbilgisi, yabancı dilde okuduğunu anlama ve çeviri becerisi çok önemlidir. Bu nedenle YDS hazırlık programındaki hedefimiz bu bilgi ve becerileri öğrencilerimize kazandırmaktır. Ancak yabancı dilde bu becerilere sahip olmak seviye tespit sınavında katılımcılara başarı getirmeyebilir. Sınavın kapsamının bilinmesi ve sınavdaki soru türlerine alışkın olmak, o dile hâkimiyetiniz kadar önemlidir. Bu nedenle dilde orta seviyenin üzerine çıkarmaya, sınavın soru türlerine aşina olmaya ve bol bol soru çözmeye hedeflenmeniz başarıyı getirecektir. Uzaktan Eğitim Yöntemiyle sunacağımız eğitimin amacı öğrencilerimize bu üç noktada temel yabancı dil becerilerini kazandırmak ve YDS sınavının mantığını vermektir.


Uzaktan eğitim modeliyle dil sınavlarına hazırlanmak

Uzaktan Eğitim Yönteminin olanakları yanında yine bu yöntemle önceki dönemlerde verdiğimiz dil derslerinden edinilmiş deneyimlerin bileşimi, katılımcıların bu sınava daha iyi bir hazırlık döneminden geçerek girmelerini sağlayacaktır. Uzaktan Eğitim Yöntemi internet ortamında, sizi zaman ve yer sınırlamalarından kurtararak daha özgür bireysel çalışma olanağı sağlayacaktır. Eğitmenle konuşarak sınıfın ortak belirleyeceği gün ve saatlerde yapılacak sanal derslere kendi rahat ortamınızda katılabileceksiniz. Sanal dersler kayıt edilecektir ve istediğiniz zaman bu derslere ulaşabilecek, tekrar tekrar izleyebileceksiniz. Bu yöntemde eğitim sanal derslerle de sınırlı kalmamaktadır. Öğrencilerin her zaman ulaşabilecekleri materyaller (konu anlatım/test çözüm kayıtları, konu açıklamaları, örnek sorular, deneme testleri) sistemde hazır bulunur. Öğrencileri ders dışı zamanlarda da programlı çalışmaya sevk etmek amacıyla ödevler verilir. Öğrencilerdeki gelişim, tarama ve deneme sınavlarıyla sürekli takip edilir ve program içeriği öğrencinin eksik olduğu noktalarda yeniden düzenlenebilir.

 

Programın Eğitmeni

YDS hazırlık derslerini verecek olan eğitmenimiz Hasan Satılmışoğlu Ankara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu öğretim elemanıdır ve ayrıca Uzaktan Eğitim Merkezi’nde görev yapmaktadır. Yıllardır dil seviye tespit sınavları alanında edinmiş olduğu deneyimi öğrencileriyle paylaşmaktadır.

 

İnternet üzerinde katılımcıların erişimine her an açık bulunacak eğitim materyalleri nelerdir?

-Dilbilgisi on-line ders içeriği
-YDS alıştırmaları
-Kelime bilgisi
-Sınavlarda en sık sorulan kelimeler
-Soru türleriyle ilgili teknikler
-Deneme sınavları
-Video konferans/sanal sınıf ders kayıtları

-Eski dönemlerde açtığımız sınav hazırlık programlarında işlediğimiz her şey, sanal sınıf    

kayıtları da dahil, size sunulacaktır.

 

Seviye tespit sınavı (http://moodle.ankara.edu.tr/ess/index.php)

YDS Hazırlık Programına katılmak isteyenler yukarıdaki linki tıklayarak seviye tespit sınavımıza katılabilirler. Sınırlı süre içerisinde gerçekleştirilen sınav hazırlık programlarında katılımcıların belirli bir seviyenin üzerinde olmaları gerekmektedir. Bu nedenle katılımcılarımızın bu sınavdan alacakları sonuçları eğitmenle konuşmaları faydalı olacaktır. YDS formatında oluşturulan seviye tespit sınavı web üzerinden gerçekleştirilir ve herkese açıktır. Katılımcılar sınavın sonunda doğru ve yanlışlarını ve aldıkları puanı görebilirler. Ayrıca bu sınavdan aldıkları sonuç programı yürütecek olan öğretim elemanına da ulaştırılacak ve buna göre öğretim elemanı e-posta yoluyla katılımcıya ulaşıp durumuyla ilgili bilgi verecektir. Adaylar bu sınava erişime açılmasıyla birlikte internet bağlantısı olan herhangi bir yerde istedikleri zaman girebileceklerdir.

 

YDS İngilizce sınavına hazırlık programının içeriği

Sınava hazırlık kursu uzaktan eğitim modeliyle verilecektir. Program içeriği, on-line canlı dersler şeklinde internet üzerinden takip edilebilecektir. Haftada 6 ders (2 gün 3’er saat), toplam 36 ders saati (6 hafta) video konferans/sanal sınıf sistemiyle uygulamalı dersler yapılacaktır. Programa kayıt yaptıran öğrencilere, internet üzerinden ders materyallerine ve sanal sınıfa katılmak için kişisel şifreler verilecektir. Sanal sınıf uygulamasında katılımcılar eğitmenle görsel işitsel etkileşimli ders yapma olanağı bulacaklardır. Ayrıca katılımcılar forum ortamında eğitmene soru sorup, yanıt alabileceklerdir. Video konferans kayıtları web ortamında tutulacak olup, katılımcılar bu kayıtlara istedikleri an erişebileceklerdir. Her ünitenin bitiminde değerlendirme soruları, kısa sınavlar ve tarama testleri yer alacaktır. Ayrıca tek başınıza takip edebileceğiniz eski kurs dönemlerimizin ders materyalleri de kullanımınıza açık olacaktır.
 

Örnek Sanal Sınıf Dersi


Kurs programı takvimi


Kurs programı, 25 Şubat – 4 Nisan 2014 tarihleri arasında toplam 6 haftadan oluşmaktadır. Programa son başvuru tarihi 21 Şubat 2014'tür.

 

Kurs programı ücreti
 

BANKA HESAP BİLGİLERİ

Ziraat Bankası, Tandoğan Şubesi

IBAN: TR280001001282070641135007

Hesap No: 7064113-5007

YATIRILACAK TUTAR

190 TL.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ MENSUPLARI VE ÖĞRENCİLERİ

140 TL.

 

 

Ayrıntılı bilgi için:

Serap NAZLI : (312) 6000100/1418