Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

 


Adalet Uzaktan Önlisans Programı


Adalet uzaktan önlisans programı, Ankara Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu ve Uzaktan Eğitim Merkezi işbirliği ile yürütülen bir programdır.

Hukuk hizmetleri sektöründe uzman nitelikte yardımcı eleman yetiştirmeyi amaçlar. Mezunları, kamuda zabıt katibi, yazı işleri müdürü, icra müdürü, infaz müdürü olabildikleri gibi sigorta şirketleri, bankalar, avukat büroları ve noterler gibi hukuk mesleği ile ilgili birimlerde de görev yapabilirler.

Eğitim süresi 4 yarıyıldan oluşup toplam 2 yıldır.

Staj zorunludur. 1.yıl sonunda 10, 2.yıl sonunda 20 iş günü staj yapılmaktadır.

Programa katılanlar, hukuk derslerinin yanı sıra mesleğe yönelik olarak Klavye Kullanımı, İleri Klavye Kullanımı, Mesleki Bilgisayar (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) dersleri almaktadırlar.

Dersler internete dayalı uzaktan eğitim sistemiyle yürütüleceğinden dersleri takip edebilmek için internet erişimli bir bilgisayara sahip olmak yeterlidir.

Öğretim yılı içinde, bir dönemde her ders için birisi ara, diğeri yarıyıl sonu olmak üzere iki ayrı sınav yapılmaktadır. Bütünleme sınavı vardır.

Sınavlar 9 merkezde, Ankara, İstanbul, İzmir, Şanlıurfa, Adana, Diyarbakır, Bursa, Erzurum, Samsun illerinde (bütünleme sınavı sadece Ankara'da) yüz yüze oturumlar halinde yapılır.

Öğrenciler isterlerse, normal eğitim süresi içinde başarısız oldukları dersleri, 12 krediye kadar olmak kaydıyla yaz döneminde alabilirler.

Program öğrencileri Ankara Üniversitesi öğrencilerinin, mezunları ise Üniversitemizin aynı alandaki yüz yüze eğitim programı mezunlarının sahip oldukları tüm haklara sahiptirler. Bu programdan mezun olanlar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Adalet Meslek Yüksekokulu diploması almaya hak kazanırlar.