Sizlere daha esnek daha kullanışlı ortamlarda öğrenme deneyimi sunmak için Ar-Ge çalışmaları yürütüyor.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ

Sizlere daha esnek daha kullanışlı ortamlarda öğrenme deneyimi sunmak için Ar-Ge çalışmaları yürütüyor.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ
previous arrow
next arrow
Slider

 

Duyurular

 

Sisteme Giriş

Örgün Eğitim

Örgün Derslere Hazırlık ve Ortak Dersler (TDI, YDI, BIT)

Uzaktan Önlisans, Lisans ve Lisansüstü Programlar

ADAY, ADUZEP, BAS, BİPRO, HBYS, TDS, TOİ, İLİTAM, İnsan İlişkileri, Gazetecilik, Sosyal Hizmet, Enformatik

Uzaktan Sertifika Programları

E-eğitmen, Deney Hayvanları Kullanımı ve diğ.

 

 

 
Personel
Öğrenci Sayısı
Öğretmen Sayısı
Ders Sayısı

 


Notice: Undefined property: stdClass::$rating in /var/www/html/ankuzemsite/templates/lt_shop/html/com_content/category/blog_item.php on line 59

Vocational College Level Programs

 • Registrations to these programs are conducted by following units of the university;
  • Ankara University Student Affairs (Medical Documentation Support Personnel Program, Judicial Services Support Personnel Program students),
  • Ankara University Beypazarı Vocational College (Tourism and Hotel Management Program, Banking and Insurance Program students),
  • Ankara University Elmadag Vocational College (Computer Programming Distant Learning Program students).

Faculty Level Programs

 • Accepted students are registered to programs in Ankara University Faculty of Divinity and in Köln (Germany).

Graduate Level Programs

 • Health Services Management Master Program registrations are conducted by Institute of Health Sciences.
 • Informatics Master Program registrations are conducted by Graduate School of Science.
 • Journalism Master Program registrations are conducted by Institute of Social Sciences
 • Social Services Master Program registrations are conducted by Institute of Health Sciences.
 • Human Relations Master program registrations are conducted by Institute of Social Sciences.


Notice: Undefined property: stdClass::$rating in /var/www/html/ankuzemsite/templates/lt_shop/html/com_content/category/blog_item.php on line 59
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi Sınav Takvimi 
 

Ara Sınav Tarihleri

09 – 10 Kasım 2019

Yarıyıl Sonu Sınav Tarihleri

28 - 29 Aralık 2019

Bütünleme Sınav Tarihleri

18 – 19 Ocak 2020

Üç Ders Sınav Tarihi

2 Şubat 2020
 
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi Sınav Takvimi 
 

Ara Sınav Tarihleri

11- 12 Nisan 2020

Yarıyıl Sonu Sınav Tarihleri

6-7 Haziran 2020

Bütünleme Sınav Tarihleri

27-28 Haziran 2020

Üç Ders Sınav Tarihi ve
Azami Süre Sonu Ek Sınav

11 Temmuz 2020
 
 

 


Notice: Undefined property: stdClass::$rating in /var/www/html/ankuzemsite/templates/lt_shop/html/com_content/category/blog_item.php on line 59
Ön Lisans Programları
Lisans Tamamlama Programı
Tezsiz Yüksek Lisans Programları

Ön Lisans Programlarına ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile öğrenci kabul edilmektedir. Öğrencilerin yerleştirilmesinde YGS puanı ve Meslek Liselerinden Meslek Yüksekokullarına Sınavsız Geçiş uygulaması ilkeleri esas alınır.

Ön Lisans Programlarına ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile öğrenci kabul edilmektedir. Öğrencilerin yerleştirilmesinde YGS puanı ve Meslek Liselerinden Meslek Yüksekokullarına Sınavsız Geçiş uygulaması ilkeleri esas alınır. Özel koşullar her yıl Ölçme Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda Tablo 3A’da (226. Madde) açıklanmaktadır.

Bakanlar Kurulunun 29.08.2012 tarihli ve 28396 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2012/3584 sayılı Kararı kapsamında Ön Lisans Programlarına kayıt yaptıran öğrencilerimiz her yarıyıl için 385 TL öğrenim ücreti ve Üniversitemiz Yönetim Kurulu tarafından belirlenen miktarda ders materyal ücreti (250 TL) öderler. 

Detaylı Bilgi

İlahiyat Lisans Tamamlama Programına, Türkiye’deki herhangi bir ilahiyat ön lisans programından mezun olanlarla, bir ilahiyat lisans programının ilk iki yılını tamamlayarak Sosyal Bilimler Ön lisans Diplomasını almış olanlardan, ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavına girmiş olanlar başvurabilirler. Başvuru için gerekli bilgilerin yer aldığı Başvuru Kılavuzunu öğrenciler, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) web sayfasında bulabilirler. Bakanlar Kurulunun 29.08.2012 tarihli ve 28396 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2012/3584 sayılı Kararı kapsamında Lisans Tamamlama Programına kayıt yaptıran öğrencilerimiz her yarıyıl için öğrenim ücreti (513,50TL) ve Üniversitemiz Yönetim Kurulu tarafından belirlenen miktarda ders materyal ücreti (350 TL) öderler.

Öğrencilerin yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından, ön lisans mezuniyet başarı puanı ve Dikey Geçiş Sınavı (DGS-SÖZ) puanlarına dayalı olarak hesaplanan yerleştirme puanı ile yapılır. İLİTAM programına, 300 yurtiçi, 100 yurtdışı kontenjanından olmak üzere toplam 400 öğrenci kabul edilmektedir.

Detaylı Bilgi

İnsan İlişkileri Uzaktan Tezsiz Yüksek Lisans Programı: ALES Sözel puan türünde en az 55, Lisans Not Ortalaması 4’lük sistemde en az 2 olması başvuru şartı olup yabancı dil şartı ise bulunmamaktadır. Program başvurularına ilişkin ayrıntılı bilgiler, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün http://sosbilens.ankara.edu.tr/ adresinde ilan edilmektedir.

Sağlık Kurumları Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Uzaktan Eğitim Programı: Eşit Ağırlık türünde ALES puanının 55, lisans not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması gereken programda yabancı dil koşulu aranmamakta. Program başvurularına ilişkin ayrıntılı bilgiler Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün http://sagbilens.ankara.edu.tr adresinde ilan edilmektedir.

Sosyal Hizmet Tezsiz Yüksek Lisans Uzaktan Eğitim Programı: Eşit Ağırlık türünde ALES puanının 55, lisans not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması gereken programda yabancı dil koşulu aranmamaktadır. Program başvurularına ilişkin ayrıntılı bilgiler Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün http://sagbilens.ankara.edu.tr adresinde ilan edilmektedir.

Gazetecilik Uzaktan Tezsiz Yüksek Lisans Programı: Lisans Not Ortalamasının 4’lük sistemde en az 2 olması gerekmektedir. ALES ve yabancı dil şartı bulunmamaktadır. Program başvurularına ilişkin ayrıntılı bilgiler, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün http://sosbilens.ankara.edu.tr/ adresinde ilan edilmektedir.

Enformatik Tezsiz Yüksek Lisans Programı: Programın eğitim süresi en az 3 yarıyıldır. Öğrencilerin programdan mezun olabilmeleri için Tezsiz Yüksek Lisans düzeyinde 10 ders ve dönem projesi olmak üzere minimum 90 AKTS'nin tamamlanması gerekmektedir. Bu 10 dersten 5 tanesi zorunlu, diğer 5 tanesi ise seçmeli dersler arasından seçilerek program tamamlanabilir. Başarısız olunan dersler, zorunlu ders niteliğinde ise öğrencinin söz konusu dersin açıldığı dönem tekrar alması gerekmektedir. Seçmeli derslerin ise diğer bir seçmeli ders ile değiştirilebilmesi mümkün olacaktır. Bununla birlikte öğrencilerin 10 AKTS’lik dönem projesi kapsamında bir öğretim elemanı danışmanlığında proje hazırlaması zorunludur. Program başvurularına ilişkin ayrıntılı bilgiler, Fen Bilimleri Enstitüsü’nün http://www.fenbilimleri.ankara.edu.tr/ adresinde ilan edilmektedir.

Detaylı Bilgi

 

 


Notice: Undefined property: stdClass::$rating in /var/www/html/ankuzemsite/templates/lt_shop/html/com_content/category/blog_item.php on line 59
ÖĞRENCİ İŞLERİ

UZEM ile nasıl iletişim kurabilirim?

Ankara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Öğrenci İşleri Birimi olarak, ihtiyaç duyduğunuz her konuda, sizlere yardımcı olabilmek için buradayız. Bizlere, Forum aracılığıyla ulaşmak isterseniz, istediğiniz her an, teknik konular için Teknik Foruma, öğrenci işleri ile ilgili konular için Öğrenci İşleri Forumuna yazabilirsiniz. Elektronik posta yazmak isterseniz, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresini kullanabilirsiniz. Mesai saatleri içerisinde +903126000141 (PBX) numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Öğrenci Belgesine ihtiyacım var. Nasıl alabilirim?

İhtiyaç duyduğunuzda öğrencisi olduğunuz Meslek Yüksekokulu Müdürlüğüne/İlahiyat Fakültesi Dekanlığına ya da Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına bizzat ya da posta yoluyla dilekçe ile başvurarak, öğrenci belgesi alabilirsiniz.

Transkripte ihtiyacım var. Nasıl alabilirim?

Öğrenci durum belgesi (transkript), öğrencilerin öğrenimleri süresince aldıkları dersleri ve bu derslerdeki başarı puanlarını gösteren resmi bir belgedir. Bu belgeye ihtiyaç duyduğunuzda Öğrenci Tanıtım Kartınız ile birlikte öğrencisi olduğunuz Meslek Yüksekokulu Müdürlüğüne/İlahiyat Fakültesi Dekanlığına ya da Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına başvurunuz.

Askerlik Tecil İşlemi nasıl yapılmaktadır?

Yeni kayıt yaptıran öğrencilerden askerlikle ilişkisi olanların öğrenci durum belgeleri (EK-C2) Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığınca düzenlenerek, ilgili askerlik şubelerine gönderilir.

Kaydımı dondurmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Kayıt dondurmak isteyen öğrencilerimiz kayıt dondurma nedenini belgeledikleri dilekçe ile taleplerini bağlı bulundukları Meslek Yüksekokulu Müdürlüğüne/İlahiyat Fakültesi Dekanlığına şahsen ya da posta yoluyla iletmeleri gerekmektedir. Öğrencilerimizin kayıt dondurma talepleri ilgili birim yönetim kurulunca değerlendirilip, onaylanmasından sonra saklı tutulur. İlgili birim yönetim kurulunca hakları saklı tutulan öğrenciler mazeretleri nedeniyle ayrıldıkları yerden öğrenimlerine devam ederler. Öğrenciler öğrenim süresi içinde en çok iki yıl kayıt dondurma isteğinde bulunabilirler.

Yüz yüze etkileşim programına katılım zorunlu mudur?

Programlarımızda, Dönem sonu sınavlarından önce yüz yüze etkileşim uygulamaları yer almaktadır. Bu etkileşimlerin amacı, öğrencilerimizin, öğretim elemanları ve diğer öğrencilerle, yüz yüze görüşme ihtiyaçlarını karşılamaktır. Yüz yüze etkileşimler, sadece Ankara ilinde yapılmaktadır. Derslere ve yüz yüze etkileşimlere katılmak zorunlu değildir.

Bir ders için kaç sınav yapılır?

Öğrenciler öğretim yılı boyunca her ders için birisi ara, diğeri yarıyıl sonu olmak üzere iki ayrı sınava gireceklerdir. Ayrıca, Ankara Üniversitesi Önlisans Lisans Uzaktan Eğitim Yönetmeliği kapsamında ara sınav, yarıyıl sonu sınavı, bütünleme sınavı ve mezun durumdaki öğrenciler için üç ders sınavı da yapılmaktadır.

Sınava girerken yanımda hangi belgeleri bulundurmalıyım?

Öğrencilerin sınava girebilmeleri için Ankara Üniversitesi Öğrenci Tanıtım Kartını (öğrenci kimlik kartı), Sınav giriş belgesini, Özel kimlik belgesini (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi vb). yanlarında bulundurmaları gerekir.

Sınavlar nasıl uygulanacaktır?

Ön Lisans Programları için ara sınavlar e-sınav şeklinde(Öğretim elemanının tercihine göre sınavlarda çoktan seçmeli sorudan oluşan başarı testleri, ödev, sözlü sınav) uygulanmaktadır.  yarıyıl sonu sınavları, öğretim yılı başında belirlenen merkezlerde Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Konya, Diyarbakır, Erzurum ve Samsun illerinde,  bütünleme ve üç ders sınavları Ankara’da yüz yüze oturumlar şeklinde yapılmaktadır.

İlahiyat Lisans Tamamlama Uzaktan Eğitim Programı (İLİTAM): Ankara Üniversitesi Önlisans Lisans Uzaktan Eğitim Yönetmeliği kapsamında, her ders için, ara sınav, yarıyıl sonu sınavı, bütünleme sınavı ve mezun durumdaki öğrenciler için üç ders sınavı yapılmaktadır. (2011 yılı öncesi kayıt yaptıran öğrenciler yıllık İLİTAM programına tabidirler. Yıllık program yarı yıllık programdan farklılıklar taşımaktadır.) Ara sınavlar ve yarıyıl sonu sınavları Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Konya, Diyarbakır, Erzurum ve Samsun illerindeki merkezlerde, bütünleme ve üç ders sınavları Almanya ve Ankara’da yüz yüze oturumlar halinde yapılır.

Sınav sonuçlarının değerlendirilmesi nasıl yapılır?

Sınav Merkezlerinde uygulanan sınavlar sonrasında, soru kitapçıkları, cevap anahtarları ve diğer tüm belgeler, görevliler tarafından Merkezimize ulaştırılır. Optik cevap formları okutularak her ders için, dersin öğretim elemanı tarafından verilen doğru cevap anahtarına göre, doğru ve yanlış cevap sayılarının belirlenmesi ve ham puanların oluşturulması işlemi Merkezimiz tarafından yapılır. Ders başarı notunun belirlenmesi ve harf notu değerlendirilmesi, dersi yürüten öğretim elemanı tarafından yapılarak, OBS de ilan edilir.

Sınav sonuçlarımı nereden öğreneceğim?

Öğrenciler sınav sonuçlarını obs.ankara.edu.tr adresinden öğrenebileceklerdir.

Sınav sonuçlarıma nasıl itiraz edebilirim?

Sınav sonuçları ilan edildikten sonra maddi hata dışında öğrencilerin aldıkları puanlar değiştirilemez. Öğrenciler maddi hata itirazı için, sınav sonuçlarının oibs.ankara.edu.tr adresinde ilanından itibaren 7 işgünü içinde öğrencisi oldukları Meslek Yüksekokulu Müdürlüğüne, yazılı olarak başvurabilirler. Müdürlük, gerektiğinde dersin öğretim elemanının ve Ankara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürlüğü nün teknik görüşünü de alarak sınav kağıtlarında ve sınav not çizelgelerinde maddi bir hata belirlerse gerekli düzeltmeleri yapar. Maddi hata incelemesinin sonucu ilgili öğrenciye en geç 30 iş günü içinde duyurulur.

Bir ders için alınan ders başarı notu nasıl hesaplanır?

Ders başarı notu ara sınav ile yarıyıl/yıl sonu puanlarının birlikte değerlendirilmesi ile elde edilir. Ders başarı notu, İlitam Programı için ara sınav puanının %30’u, yarıyıl/yıl sonu sınavının ise %70’i alınarak hesaplanır. Ders başarı notu, Ön lisans Programları için arasınavın e-sınav olması nedeniyle, ara sınav puanının %20’si, yarıyıl/yıl sonu sınavının ise %80’ni alınarak hesaplanır.

Staj işlemleri nasıl yürütülür ve staj süresi ne kadardır?

Öğrencilerimizin staj ile ilgili tüm işlemleri, öğrencisi olduğunuz Meslek Yüksekokulu tarafından program veya staj koordinatörlüğü tarafından yürütülür. Beypazarı MYO programlarımızda staj isteğe bağlı olup, diğer ön lisans programlarımızda zorunludur. ADUZEP staj süresi, 1.yıl sonunda 10 iş günü , 2.yıl sonunda 20 iş günü olmak üzere toplam 30 gündür. BİPRO Bölümünde 1.sınıfın sonunda 30 işgünü staj uygulaması vardır. TDS Programında ise, staj süresi 1.yıl sonunda 30 iş günü, 2.yıl sonunda 30 iş günü olmak üzere toplam 60 gündür.

Hangi koşullarda Diploma almaya hak kazanırım?

Ankara Üniversitesi Önlisans Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği hükümleri uyarınca, kayıtlı olduğu programın tüm derslerini, (varsa) staj /uygulama /bitirme projesini başarıyla tamamlayan ve genel akademik başarı not ortalaması en az 2.00 öğrenciler mezun edilerek, kendilerine öğrencisi oldukları programın diploması verilir. Diplomalar imza karşılığında, Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından verilir.

Mezuniyet tarihi neye göre belirlenir?

Diploma ve mezuniyet belgelerine yazılacak mezuniyet tarihi, öğrencinin öğrenimini tamamlamak üzere en son girdiği, final veya bütünleme sınav tarihidir. Bu sınav döneminde, öğrencinin stajı devam ediyorsa, mezuniyet tarihi, stajın son günüdür.

Kaydımı sildirmek istiyorum. Hangi yolu izlemem gerekir?

İlişik kesmek isteyen öğrenciler, isteklerini açıkça belirten, imzalı ve tarihli dilekçe ile öğrencisi oldukları Meslek Yüksekokulu"na bizzat başvurmak zorundadırlar. Posta yolu ile yapılacak ilişik kesme talepleri dikkate alınmaz. İlişik kesme işleminden geri dönülmesi mümkün olmadığından bu konuda başvuru yapmadan önce kararınızın kesin olup olmadığından emin olunuz.

Mezun durumda olup stajını yapmamış öğrenciler öğrenim ücreti ve ders materyal ücreti öderler mi?

Azami süresi içinde veya dışında öğrenimini tamamlamış, ancak zorunlu stajı kalmış öğrencilerden öğrenim ücreti ve ders materyal ücreti alınmaz.
 


Notice: Undefined property: stdClass::$rating in /var/www/html/ankuzemsite/templates/lt_shop/html/com_content/category/blog_item.php on line 59

Ön Lisans Programları:

Ön Lisans Programları için ara sınavlar e-sınav şeklinde(Öğretim elemanının tercihine göre sınavlarda çoktan seçmeli sorudan oluşan başarı testleri, ödev, sözlü sınav) uygulanmaktadır.  yarıyıl sonu sınavları, öğretim yılı başında belirlenen merkezlerde Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir, Adana, Konya, Diyarbakır, Erzurum ve Samsun illerinde,  bütünleme ve üç ders sınavları Ankara’da yüz yüze oturumlar şeklinde yapılmaktadır.

Lisans tamamlama programı:

İlahiyat Lisans Tamamlama Uzaktan Eğitim Programı (İLİTAM): Ankara Üniversitesi Önlisans Lisans Uzaktan Eğitim Yönetmeliği kapsamında, her ders için, ara sınav, yarıyıl sonu sınavı, bütünleme sınavı ve mezun durumdaki öğrenciler için üç ders sınavı yapılmaktadır. (2011 yılı öncesi kayıt yaptıran öğrenciler yıllık İLİTAM programına tabidirler. Yıllık program yarı yıllık programdan farklılıklar taşımaktadır.) Ara sınavlar ve yarıyıl sonu sınavları Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir, Adana, Konya, Diyarbakır, Erzurum ve Samsun illerindeki merkezlerde, bütünleme ve üç ders sınavları Almanya ve Ankara’da yüz yüze oturumlar halinde yapılır.

 

Alt Kategoriler

 

ANKUZEM Hizmetleri

Ankara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi (ANKUZEM) 2002 yılında kurulmuştur. Geçtiğimiz 15 yıl içinde yürüttüğü programların sayısını arttırmış ve şu anda 7 ön lisans, 1 lisans tamamlama, 4 tezsiz yüksek lisans, 8 sertifika ve 1 kurs programı yürütmektedir.

Programlarımızda ders veren öğretim elemanı sayımız 100’den fazla olup, öğrenci sayımız yaklaşık 15.000’e ulaşmış durumdadır. Uzaktan eğitim sınavlarımız yurt içinde 8 farklı şehirde, yurtdışında ise Almanya Köln’de (Yıllık İLİTAM için) yapılmaktadır. 15 fakülte, 3 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, 13 enstitüsü ile büyük ve köklü bir üniversite olan Ankara Üniversitesi’nin güçlü akademik kadrosu ve olanaklarıyla siz öğrencilerimizin her zaman yanınızdayız. ANKUZEM, e-öğrenme derslerinin içeriklerini farklı öğrenme stillerine sahip olanların gereksinimlerini karşılayacak biçimde oluşturmaya ve her dönem zenginleştirilmiş çoklu-ortam içeriklerini arttırmaya devam etmektedir. 

 

Öğrenci Sayıları

Önlisans48%
Lisans Tamamlama34%
Tezsiz18%

 

0 (312) 600 0141

0 (312) 600 0133

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.