Personel
Öğrenci Sayısı
Öğretmen Sayısı
Ders Sayısı

 

Turizm ve Otel İşletmeciliği Uzaktan Ön Lisans Programı

TOİ
Çalışma Kaynakları
Dersler
Öğrenci Seçimi ve Ücret
İletişim

Turizm ve Otel İşletmeciliği Uzaktan Ön Lisans Programı, Ankara Üniversitesi Beypazarı Meslek Yüksekokulu ve Uzaktan Eğitim Merkezi işbirliği ile yürütülen bir programdır.

Turizm sektöründe nitelikli meslek elemanı yetiştirmeyi amaçlar. Mezunları otellerin, ön büro, servis, mutfak, bar ve kat hizmetleri birimlerinde görev yapabilirler.

Eğitim süresi 4 yarıyıldan oluşup toplam 2 yıldır.

Staj yapmak zorunlu değildir. Öğrenciler isterlerse kendi olanaklarıyla staj yapabilirler.

Dersler internete dayalı uzaktan eğitim sistemiyle yürütüleceğinden dersleri takip edebilmek için internet erişimli bir bilgisayara sahip olmak yeterlidir.

Öğretim yılı içinde, bir dönemde her ders için biri ara, diğeri yarıyıl sonu olmak üzere iki ayrı sınav yapılmaktadır. Bütünleme sınavı vardır.

Derslerin ara sınavları gözetimsiz olarak evde ya da herhangi bir yerdeki internet ortamında, final sınavları ise Ankara Üniversitesi tarafından belirlenen çeşitli merkezlerde, Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Konya, Diyarbakır, Erzurum ve Samsun illerinde (bütünleme sınavı sadece Ankara'da) gözetimli yüz yüze oturumlar veya internet ortamında gözetimli elektronik sınav halinde yapılır. Bunun dışında bazı derslerin ara sınav yerine proje ödevi verilebilir. 

Öğrenciler isterlerse, normal eğitim süresi içinde başarısız oldukları dersleri, 12 krediye kadar olmak kaydıyla yaz döneminde alabilirler.

Program öğrencileri, Ankara Üniversitesi öğrencilerinin, mezunları ise Üniversitemizin aynı alandaki yüz yüze eğitim programı mezunlarının sahip oldukları tüm haklara sahiptirler. Bu programdan mezun olanlar, Ankara Üniversitesi Beypazarı Meslek YüksekokuluTurizm ve Otel İşletmeciliği Ön Lisans diploması almaya hak kazanırlar.

 

 

Merkezimiz tarafından kullanılmakta olan öğrenme yönetimi sistemi aracılığı ile öğrenciler, derslerini takip edebilir, öğretim elemanlarıyla iletişim kurabilir, duyuruları ve sınav sonuçlarını öğrenebilirler. Forumlar aracılığı ile soru ve sorunları konusunda gerekli yardım ve teknik desteği alabilirler.

# Çevrimiçi ders Web Konferans Ders videosu Forum Yüzyüze Dersler
Toi + + + + +

Öğrenciler, dersleri, öğrenim yönetimi sistemine yüklenmiş olan çevrimiçi içerikler aracılığıyla takip edebilmektedirler.

Web konferans aracılığı ile etkileşimli olarak dersler işlenmektedir. Web konferans, dersin öğretim elemanının görüntü ve sesinin öğrencilere ulaştırıldığı bir ortamdır.

Ders videoları, öğretim elemanının ders anlatımının kamerayla çekilerek öğrencilere bütünüyle gösterilebildiği bir başka ders anlatım yoludur.

Forumlar, öğrencilerin, öğrenci işleri ile ilgili sormak istedikleri konuları yazabildikleri öğrenci işleri forumu, çözemedikleri teknik sorunlarını iletebilecekleri teknik forum ve yine kendi aralarında yazışabilecekleri öğrenci forumu olmak üzere üç ayrı bölüm halindedir.

Yüz yüze dersler, dersin öğretim elemanının örgün eğitimdeki gibi dersini sınıfta anlatmasıdır. Dönem boyunca 2 hafta sonu bu olanak öğrencilere sağlanmaktadır. Yüz yüze dersler yalnızca Ankara’da yapılmaktadır.

Bu kaynaklara ek olarak, kitap ve fasikül içerikleri ders eğitmenleri tarafından hazırlanmış olup, içerik ve müfredatla ilgili tüm soru ve sorunlarınızı ders eğitmenlerinize iletebilirsiniz. Almak istediğiniz kitabın ders öğretmeni tarafından kullanılıp kullanılmadığından emin olunuz. Ders kitaplarına ulaşmak için tıklayınız.

 

Programdaki dersler zorunlu olup Ankara Üniversitesi Beypazarı Meslek Yüksekokulu'nun öğretim elemanları tarafından verilmektedir. Gerekli hallerde Ankara Üniversitesi'nin diğer fakülte ve yüksek okullarındaki öğretim elemanları da kimi derslerin yürütülmesinde görev almaktadır.

 

Dönem Ders Kodu Dersin Adı Öğretim Elemanı e-Posta
I BTU103 Turizm Ekonomisi Öğr.Gör. Eda SELİMOĞLU Eda.Selimoglu[at]ankara.edu.tr
I BTU105 Davranış Bilimleri ve İletişim Dr. Öğr. Üyesi Özgür GÜLDÜ oguldu[at]gmail.com
I BTU107 Temizlik Ürünleri Kullanımı ve Denetimi Öğr. Gör. Eda SELİMOĞLU Eda.Selimoglu[at]ankara.edu.tr
I BTU109 Önbüro İşlemleri Öğr.Gör. Fuat AKSOY fuatatasoy[at]hotmail.com
I BTU111 Otel İşletmeciliği Öğr.Gör. Zeynep Sıla ÖZŞEN zsparlak[at]ankara.edu.tr
I BTU115 İşletme Matematiği Öğr. Gör. Aytül DOĞAN aytuldoogan[at]gmail.com
I BTU117 Görgü Kuralları ve Protokol Öğr. Gör. İsmail KARAKUŞ karakus[at]ankara.edu.tr
I ATA105 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi  Öğr. Gör. Dr. Hasan DİNÇER dincer[at]ankara.edu.tr
I TDİ111 Türk Dili I Okt. Dr. Hüseyin ÖZÇELEBİ huseyin.ozcelebi[at]gmail.com
I YDİ111 Temel Yabancı Dil  Okt. Hasan SATILMIŞOĞLU bekhasan[at]yahoo.com
III BTU 201 Kongre ve Fuar Yönetimi Öğr.Gör. Zeynep Sıla ÖZŞEN zsparlak[at]ankara.edu.tr
III BTU203 Önbüro Yönetimi                                                                                              Öğr.Gör. Fuat AKSOY fuatatasoy[at]hotmail.com
III BTU205 Ziyafet ve İkram Hizmetleri                                                                                Öğr.Gör. Emir Hilmi ÜNER emirhilmiuner[at]hotmail.com
III BTU207 Turizm Mevzuatı                                                                                               Öğr.Gör. Behiye Nur ÜNAL behiyenur.unal[at]gmail.com
III BTU209 Gıda ve Personel Hijyeni                                                                                   Öğr. Gör. Emir Hilmi ÜNER emirhilmiuner[at]hotmail.com
III BTU211 Halkla İlişkiler                                                                                                     Dr. Öğr. Üyesi Özgür GÜLDÜ oguldu[at]gmail.com
III BTU217 Anadolu Uygarlıkları                                                                                         Öğr. Gör. İsmail KARAKUŞ karakus[at]ankara.edu.tr
III BTU219 Özel İlgi Turizmi                                                                                               Dr. Öğr. Üyesi Filiz Ç. KARAFAKI filizcetinkaya[at]gmail.com
III BTU221 Seyahat Acentacılığı ve Tur Operatörlüğü                                                       Öğr. Gör. Dr. A. Özlem ÇALIK azadeozlem[at]yahoo.com
III BTU 223 Barda Servis Öğr. Gör. Gül Seçil TAHMAZ tahmaz[at]ankara.edu.tr
III BTU 225 Menü Planlama Öğr.Gör. Behiye Nur ÜNAL behiyenur.unal[at]gmail.com
Dönem Ders Kodu Ders Adı Ders Statüsü Teorik Saati Ders Kredisi ECTS Kredisi
I TDİ111 Türk Dili I Z 2 2 1
I ATA105 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Z 2 2 1
I YDİ111 Temel Yabancı Dil (İngilizce) Z 4 4 1
I BTU 103 Turizm Ekonomisi Z 2 2 4
I BTU105 Davranış Bilimleri ve İletişim Z 2 2 4
I BTU 107 Temizlik Ürünleri Kullanımı ve Denetimi Z 2 2 6
I BTU 109 Önbüro İşlemleri Z 2 2 4
I BTU 111 Otel İşletmeciliği Z 2 2 4
I BTU 115 İşletme Matematiği Z 2 2 4
I BTU 117 Görgü Kuralları ve Protokol Z 2 2 1
III BTU201 Kongre ve Fuar Yönetimi Z 2 3 2
III BTU203 Önbüro Yönetimi Z 3 5 2
III BTU205 Ziyafet ve İkram Hizmetleri Z 2 4 6
III BTU207 Turizm Mevzuatı Z 2 3 6
III BTU209 Gıda ve Personel Hijyeni Z 2 2 4
III BTU211 Halkla İlişkiler Z 2 4 4
III BTU217 Anadolu Uygarlıkları Z 2 3 2
III BTU219 Özel İlgi Turizmi Z 2 3 4
III BTU221 Seyahat Acentacılığı ve Tur Operatörlüğü Z 2 2 3

Programa, ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile öğrenci kabul edilecektir. Yerleştirme süreci ile ilgili olarak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Bakanlar Kurulunun 29.08.2012 tarihli ve 28396 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2012/3584 sayılı Kararı kapsamında Ön Lisans Programlarına kayıt yaptıran öğrencilerimiz her yarıyıl için 385 TL öğrenim ücreti ve Üniversitemiz Yönetim Kurulu tarafından belirlenen miktarda ders materyal ücreti (250TL) öderler. Öğrenciler bu ücretleri Vakıf Bank Şubelerinde öğrenci numaralarını belirterek ödeyebilirler.

Programı tercih eden öğrencilerin kayıtları,  Ankara Üniversitesi Beypazarı Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından yapılır.

A.Ü Beypazarı Meslek Yüksek Okulu Gazi Paşa Mah. Milli Egemenlik Cad.No:222 Beypazarı / Ankara (06730)
(0312) 763 30 21-22 / 136-137
(0312) 763 30 20/24
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
http://bemyo.ankara.edu.tr/
 

0 (312) 600 0141

0 (312) 600 0133

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Please publish modules in offcanvas position.