Personel
Öğrenci Sayısı
Öğretmen Sayısı
Ders Sayısı

 

İnsan İlişkileri Uzaktan Tezsiz Yüksek Lisans Programı

İnsan İlişkileri TYL
Dersler
Özel Öğrenci Alımı
Program Ücreti
Programın Süresi
İletişim

Ailede, okulda, iş yaşamında, sokakta kısacası hayatın her alanında kişilerarası ilişki kurmaktayız. Kendisi ve çevresiyle etkili iletişim kuramayan, kendisinin ve diğerlerinin güçlü ve zayıf yönlerini kabul edemeyen, iç motivasyona sahip olmayan, özgüveni yetersiz ve anlaşmazlıkları yönetemeyen bir bireyin ne özel ne de kariyer hayatında başarılı olması kolay görünmemektedir.

Kişilerarası ilişkiler kavramının sosyolojik, psikolojik, sosyal politik, sosyal antropolojik ve kariyer gelişimi perspektifinden disiplinlerarası bir yaklaşımla ele alındığı bu programda, öğrencilerin çalışma yaşamı, aile yaşamı, politik yaşam vb. alanlarda ihtiyaç duyulan bilgi ve becerileri geliştirmeleri beklenmektedir.

Program en az dört yıllık lisans eğitimini tamamlamış olup, akademik yetkinliğini güçlendirmeyi hedefleyen herkese açıktır.

Programı başarı ile tamamlayan öğrencilere, “Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İnsan İlişkileri Anabilim Dalı İnsan İlişkileri Tezsiz Yüksek Lisans” diploması verilir.

Tüm başvuru ve kayıt işlemleri Sosyal Bilimler Enstitüsü'nce yürütülmektedir. Sosyal Bilimler Enstitüsünün web sayfasına http://sosbilens.ankara.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir. (Bkz. Tanıtım Videoları)

“İnsan İlişkileri Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans Programı” kapsamındaki dersler internet üzerinden verilmektedir. Öğrenciler, Ankara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Moodle Öğrenme Sistemi Platformu aracılığıyla e-Öğrenim ilkelerine göre hazırlanmış kitaplara ve makale gibi diğer kaynaklara internet üzerinden erişebilirler.

Platform üzerinde programın hocalarıyla ve diğer öğrencilerle forumlar, bloglar ve web konferans yazılımı aracılığıyla etkileşimde bulunabilirler, öğretim üyeleri öğrencilerle senkron çevrimiçi (online) derslerde video konferans yapabilmektedirler.

Programda okutulan dersler dönemlere göre aşağıda sunulmuştur.

GÜZ DÖNEMİ DERSLERİ BAHAR DÖNEMİ DERSLERİ
Psikolojiye Giriş (Zorunlu) Sosyolojiye Giriş (Zorunlu)
Çalışma Yaşamında İnsan İlişkileri Kariyer Gelişimi ve Planlaması
Toplumsal Cinsiyet Yakın İlişkiler
Kültürel Farklılıklar Sağlık ve İnsan İlişkileri
Araştırma Yöntem ve Teknikleri Teknoloji ve İnsan İlişkileri

* Anabilim Dalı akademik Kurulu gerektiğinde derslerin adı ve dönemlerinde değişiklik yapabilir.

ÖĞRETİM ÜYELERİMİZ
Prof.Dr. Müge KART (Anabilim Dalı Başkanı) – Ankara Üniversitesi SBF ÇEEİ Bölümü
Prof. Dr. Nilay ÇABUK KAYA – Ankara Üniversitesi DTCF Sosyoloji Bölümü
Prof.Dr. Feryal TURAN – Ankara Üniversitesi DTCF Sosyoloji Bölümü
Doç. Dr. Metin PİŞKİN – Ankara Üniversitesi EBF Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bölümü
Doç.Dr. Meryem BULUT – Ankara Üniversitesi DTCF Antropoloji Bölümü
Doç.Dr. Melike KAPLAN – Ankara Üniversitesi DTCF Halkbilim Bölümü
Yrd.Doç.Dr. Ömer KUTLU – Ankara Üniversitesi EBF Ölçme ve Değerlendirme Bölümü
Yrd.Doç.Dr. Özgür GÜLDÜ – Ankara Üniversitesi Beypazarı MYO STEH Bölümü
Yrd.Doç.Dr. Eylem Gökçe TÜRK – Ankara Üniversitesi EBF Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bölüm

Ankara Üniversitesi Yönetim Kurulu’nun 11.01.2011 tarih ve 19214 sayılı kararı ile Sosyal Bilimler Enstitüsü İnsan İlişkileri Anabilim Dalı İnsan İlişkileri Uzaktan Tezsiz Yüksek Lisans Programına, “özel öğrenci” alınmaktadır.

Programa özel öğrenci statüsündeki başvurular, “Ankara Üniversitesi Yüksek Lisans Yönetmeliği” çerçevesinde değerlendirmeye alınır. Başvuru koşulları Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Web sitesinden (www.sosbilens.ankara.edu.tr) öğrenilebilir.

Sosyal Bilimler Enstitüsü İnsan İlişkileri Anabilim Dalı İnsan İlişkileri Uzaktan Tezsiz Yüksek Lisans Programına kayıt yaptıran öğrenciler için öğrenim ücreti, alacakları dersler için kredi başına Enstitü tarafından belirlenmektedir. İlgili ücret için Enstitü websayfasını inceleyebilirsiniz. Öğrenciler bu ücrete ek olarak kayıt yenilenen ve ders seçilen her dönem için Üniversitemiz Yönetim Kurulu tarafından belirlenen miktarda iki eşit taksit halinde “ders materyal ücreti” (400TL) öderler. Bu ücretleri Vakıf Bank Şubelerinde öğrenci numaranızı belirterek ödeyebilirsiniz. 

Yaşam boyu öğrenme ve eğitimde fırsat eşitliği sağlama amacı güden Program, kamusal sorumluluk bilinciyle minimum maliyetler esas alınarak ücretlendirilmiştir.

Tezsiz yüksek lisans programını tamamlama süresi, bilimsel hazırlıkta geçen süre hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın en az iki, en çok üç yarıyıldır. Bu sürenin sonunda başarısız olan veya programı tamamlayamayan öğrencinin Üniversite ile ilişiği kesilir. Öğrenciler Tezsiz Yüksek Lisans eğitimi boyunca 30 kredilik ders ve 3 kredilik dönem projesi alırlar. 
Dönemlik ders seçme limiti, 4 ders (ilk yarıyıl) ; 4 ders (ikinci yarıyıl ); 2 ders + dönem projesi (üçüncü yarıyıl) şeklindedir. 
Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi  Ord.Prof.Dr. Şevket Aziz KANSU Binası B Blok Kat: 6  Beşevler/ANKARA
(0312) 214 13 50
(0312) 600 01 13-14
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
http://sosbilens.ankara.edu.tr
 

0 (312) 600 0141

0 (312) 600 0133

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Please publish modules in offcanvas position.